Історична довідка
Відповідно до документів державного архіву Києва перша школа в селі Худяки була відкрита в 1862 році («Описание и справочная книга Черкасского уезда Киевской губернии», составитель А.В.Чугуев, непременный член Черкасской Уездной Управы по делам земского хозяйства, Черкассы, типография Х.Д. Раздольского, 1911 год). Ці архівні матеріали розшукав настоятель Худяківської церкви священик Віталій Захарченко у 90-х роках минулого століття.
Історія Худяківської школи почалася з маленької церковно-приходської школи, яка була відкрита в Худяках. Це була невелика селянська хата з однією класною кімнатою. Відкрив школу батюшка Сильвестр Іванович Гукович, який пропрацював у селі 35 років. Він був надзвичайно освіченою людиною, користувався пошаною і авторитетом серед односельців. У школі навчалося більше хлопців, ніж дівчат. У 1910 році було збудовано нову церковно-приходську школу поруч з церквою. У цій школі було лише дві кімнати. У церковно-приходській школі більше часу приділялося для співів, тут готували хористів для церковного хору. Приміщення цієї школи використовувалося для навчання аж до Другої світової війни. У роки війни у школі була конюшня для коней комендатури. У 1943 році німці, втікаючи з села, спалили її. У 1907 році за проханням громади відкрилось Худяківське двохкласне земське училище. У 1910 році земство побудувало нову школу на три класні кімнати. У селі Худяки було дві школи, в яких навчалося 316 учнів. Обслуговували школу 7 учителів та 2 техпрацівники. Вчителі, які працювали в училищі, закінчили учительську семінарію. Учням давались міцні знання і практичні навички (за свідченнями перевіряючих).
У 1918 році в селі була відкрита початкова школа. Першою завідувачкою школи була Стеблина Ївга Михайлівна, яка багато зробила для школи: забезпечила учнів підручниками, школу – навчальними посібниками, створила хорошу бібліотеку. У селі були створені співочий гурток та драматичний театр, який існує до цього часу. На сцені ставилися п’єси українських драматургів-класиків, а саме: «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» М. Старицького, «Талан» «Дай серцю волю, заведе в неволю» М. Кропивницького, «Мартин Боруля» І. Карпенка-Карого. Цей гурток користувався великим успіхом не лише в селі, а й за його межами.
У 1929 році в школі відкрився 5 клас. Потім була створена школа-семирічка, перший випуск 7 класу відбувся в 1932 році.
У цей час проводились масові репресії проти української інтелігенції. Не обминули вони і наше село. Восени 1932 року були попереджені і встигли втекти з села вчитель української мови Шинкарук і вчитель хімії Матвієнко Ф.Г. (імена не вдалося з’ясувати).
У 1936 році в селі була побудована нова школа на шість класних кімнат та чотири допоміжні кабінети. Це дало змогу перейти на навчання в одну зміну.
Фото 1. Худяківська школа (1937 р.)
Директорами школи були Колісниченко Н.І. з 1926 по 1927 рік, Хомчук А.Я. з 1927 року по 1929 рік, Матушевський Олекса Данилович з 1929 року по 1935 рік, Шпак Микола Павлович з 1935 року по 1936 рік, Шимко Олександр Борисович з 1936 року по 1941 рік.
Страшна війна перекреслила мирну працю в селі. Відразу було мобілізовано на фронт сім вчителів. Шість з них загинули. Це директор школи Шимко Олександр Борисович, завуч Копил Сила Йосипович, вчителі мови Коротич Борис Мусійович, Стась Микола Йосипович, Цюра Іван Васильович, математик Кононенко Павло Хомович. З війни повернувся лише один вчитель Ходаківський Костя Іванович.
Під час окупації намагалися організувати початкове навчання, але батьки боялися пускати дітей в школу.
Відразу після визволення села Худяки від німецьких окупантів 14 грудня 1943 року було почато і відновлення роботи школи. Вже 19 грудня цього ж року було видано наказ про призначення директором школи Гуржія Юхима Михайловича, який пізніше понад 30 років пропрацював в школі завучем.
Силами вчителів проведено ремонт і вже 1 січня 1944 року в школі почалося навчання. Не було підручників, зошитів, ручок, олівців. В школі був лише вчитель, була дошка і в руках вчителя – крейда. Школа не опалювалася, діти сиділи за партами одягнені. Але, незважаючи на це, в липні 1944 року відбувся випуск 7 класу. У 8 – 11 класи діти ходили в сусіднє село Леськи.
Директорами школи були Перев’язко П.Т. (1945-1947 рр.), Кононенко В.В. (1947 рік).
У 1951-1952 навчальному році, згідно з довідкою Державного архіву Київської області, Худяківська середня школа входила до переліку фактичної мережі початкових, семирічних та середніх шкіл Черкаського району Київської області. Станом на 05 вересня 1951 року у школі було: 1-4 класів – 5, 5-7 класів – 8 та один 8-й клас. Школа розміщувалася у двох будівлях. Школа була зареєстрована в Худяківській сільській раді народних депутатів за № 21 від 15 серпня 1951 року.
Фото 2. Приміщення школи (1957 р.)
У 1954 році в Худяках була відкрита середня школа на 5 сіл: Худяки, Талдики, Ломовате, Чорнявка, Думанці.
У зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС, утворенням водосховища, село Худяки було перенесене на нове місце. Дерев’яне приміщення 1954 року було розібране і перенесене. Зараз в цій будівлі знаходиться спортивна зала, їдальня з харчоблоком, кабінети для занять духового оркестру та гуртків декоративно-прикладного мистецтва.
У 1958 році було збудовано сучасне двоповерхова будівля школи, яка 1 вересня 1959 року відкрила двері для худяківських школярів. У 1959 році відбувся перший випуск 10-го класу.
Фото 3. Нове приміщення школи (1960 р.)
У 1976 році збудовано ще одне приміщення, де зараз розміщена майстерня, а в 1986 році – добудовано приміщення для 1, 2 класів та спальню для шестирічок.
Постановою Ради Міністрів Української РСР від 13 травня 1988 року № 133 школі присвоєно ім'я Героя Радянського Союзу Г. Є. Брика, який не лише навчався в школі, а й працював в ній вчителем історії з 1949 по 1971 рік. У 2005 році на честь 90-річчя з дня народження Г. Є. Брика в школі відкрито музейний куточок героя.
24 роки (з 1947 по 1971 рік) школу очолював Пасенченко Іван Павлович, на плечі якого лягли важкі післявоєнні роки, відбудова школи, перенесення її в 1958 році на нове місце в зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС та утворенням водосховища..
Потім директором школи, а пізніше організатором позакласної роботи, став Атамась Василь Митрофанович (1971-1982 роки). Велика увага приділялася трудовому навчанню і вихованню учнів. В ті роки в школі працювала учнівська виробнича бригада, яка неодноразово була переможцем всеукраїнських конкурсів і змагань.
Під керівництвом Приступова Георгія Федоровича (1982-1989 роки) в 1986 році було добудовано приміщення для 1, 2 класів та спальню, що дало можливість розпочати навчання шестирічок.
Особливо зміцніла матеріально-технічна база школи в дев’яності роки, коли директором була Плахотнюк Лариса Іванівна (1989 – 2004 роки)., вчитель-методист, відмінник освіти України. Проведено благоустрій шкільної території, зроблено газифікацію, розпочато сучасне естетичне оформлення кабінетів.
Більше 30 років завучем школи був Гуржій Юхим Михайлович, про якого говорили, що він людина з феноменальною пам’яттю та енциклопедичними знаннями. Вчитель-методист, відмінник освіти СРСР, почесний громадянин села Худяки.
18 років заступником директора з навчально-виховної роботи був Івченко Петро Кирилович. З 2003 по 2014 рік на цій посаді була Ножка Ганна Василівна., Протягом 2014-2015 навчального року заступником була Шквар Оксана Миколаївна, а з 2015 року – Дядик Алла Петрівна.
З роками змінювалася не лише школа, а й назви. З 1954 року школа називалася Худяцька середня школа. Потім була змінена назва школи - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Худяки імені Героя Радянського Союзу Г.Є. Брика. З 2004 року школа називається Худяківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Черкаської районної ради Черкаської області імені Героя Радянського Союзу Григорія Євдокимовича Брика. Після створення Леськівської об’єднаної територіальної громади з 2 травня 2019 року школа стала називатися Худяківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу Григорія Євдокимовича Брика Леськівської сільської ради Черкаського району Черкаської області.
2012 року школа святково і урочисто відзначила 150-річчя. 13 жовтня було відкрито музейний куточок історії школи, де зібрані фотографії випускників, починаючи з 1932 року. Є фотографії вчительських колективів різних років, фотографії вчителів, які загинули в роки другої світової війни, фотографії вчителів-пенсіонерів та списки вчителів, які пішли в небуття.
Перший випуск 10-го класу відбувся в 1954 році. Більше 60 років школа вручає атестати про повну загальну середню освіту своїм випускникам, випустила з стін майже 2500 учнів, якими гордиться і пишається.
За півсторіччя школа випустила майже 2500 учнів.
Школа гордиться своїми випускниками:
- Брик Григорій Євдокимович - Герой Радянського Союзу,
- Гуржій Федір Михайлович - Герой Соціалістичної Праці,
- Харченко Михайло Михайлович - кавалер Чотирьох орденів Слави,
- Гуржій Іван Олександрович - доктор історичних наук, професор, член-кореспондент АН України,
- Брик Василь Євдокимович - доктор медичних наук професор,
- Компанієць Володимир Андріянович - кандидат хімічних наук, самодіяльний художник,
- Білик (Сайфудінова) Любов Володимирівна проректор з науково-педагогічної роботи та післядипломної освіти, завідувач фельдшерського відділення Черкаської медичної академії, кандидат педагогічних наук;
- Мильниченко Сергій Михайлович – начальник навчально-методичного відділу, відповідальний секретар приймальної комісії, доцент кафедри менеджменту, кандидат економічних наук Черкаського державного технологічного університету;
- Атамась Володимир Васильович - завідувач кафедри алгебри та математичного аналізу, доцент навчально-наукового інституту інформаційних та освітніх технологій Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, кандидат фізико-математичних наук;
- Пустовалов Віталій Олександрович - завідувач кафедри спортивних ігор, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент навчально-наукового інституту фізичної культури, спорту і здоров’я Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького;
- Магльована Тетяна В’ячеславівна - доцент кафедри фізико-хімічних основ розвитку та гасіння пожежі Черкаського інституту пожежної безпеки імені героїв Чорнобиля, кандидат хімічних наук;
- Сапсай Анастасія Іванівна - чемпіонка Європейських ігор, дворазова чемпіонка Європи, багаторазова переможниця і призерка континентальних і національних змагань, майстер спорту України міжнародного класу з дзюдо та самбо, викладач кафедри спеціальної та фізичної підготовки Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.